Достапни линкови

logo-print

Покренати обвиненија против 13 милитанти во Франција


Припадници на француските специјални сили при апсењето на Мохамед Мерах во Тулуз

Припадници на француските специјални сили при апсењето на Мохамед Мерах во Тулуз


Француското обвинителство соопшти дека се покренати обвиненија против 13 милитанти кои беа уапсени во земјата во минатата недела. Некои од осомничените се членови на екстремистичката група Форсане Ализа или Витези на гордоста, која планирала да киднапира судија.
Најмалку тројца од уапсените се пуштени на слобода. Осомничените беа притворени при рациите во неколку градови, по убиството на исламскиот милитант Мохамед Мерах, кој уби девет лица во Тулуз.
XS
SM
MD
LG