Достапни линкови

logo-print

Финансирањето на продемократските организации проблем за руските власти


Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабоков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабоков

Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабоков изјави денеска дека финансирањето на САД на организациите кои ја промовираат демократијата во земјата влијае на билатералните односи меѓу Москва и Вашингтон.
Според него, американските власти им обезбедиле конкретни информации за тоа како ги поддржуваат организациите, но нивното финансирање сепак претставува проблем. Премиерот Владимир Путин го обвини Вашингтон дека ја користи продемократската програма за да ги финансира протестите против неговиот режим.
XS
SM
MD
LG