Достапни линкови

logo-print

Сиријските безбедносни сили најавиле повлекување


Кофи Анан

Кофи Анан

Специјалниот пратеник во Сирија Кофи Анан изјави дека претседателот Башар ал Асасд се согласил да ги повлече безбедносните сили од сиријските градови до десетти април. Тоа по два дена би создало можности за прекин на огнот. Анан ја даде изјавата на брифинг на Советот за безбедност при Обединетите нации. Американскиот амбасадор во ОН Сузан Рајс рече дека за Сирија ќе се пресудува согласно постапките а не зборовите, додавајки дека официјален Дамаск не исполнил слични заложби во минатото.
XS
SM
MD
LG