Достапни линкови

logo-print

Сирија со рок до 10 април да ја започне имплементацијата на мировниот план


Претставникот на ОН и Арпската лига за Сирија Кофи Анан

Претставникот на ОН и Арпската лига за Сирија Кофи Анан

Претставникот на ОН и Арпската лига за Сирија Кофи Анан изјави дека Дамаск се сложил до 10 април да ја започне имплементацијата на шесте точки од неговиот мировен план. Во него се повикува да биде прекинат огнот на двете страни, да се повлечат војниците и тешкото оружје од градовите и да се овозможи достава на хуманитарна помош.
Анан денеска имаше брифинг со Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во Сирија и притоа ги повика неговите членки да го прифатат крајниот рок. Вашингтон побара Сирија веднаш да се усогласи со планот на Анан, но Русија смета дека само Советот за безбедност може да постави крен рок.
XS
SM
MD
LG