Достапни линкови

logo-print

Ирак го обвини курдскиот регион за затјување пари од нафта


Ирак ја обвини курдската регионална влада во северниот дел на земјата дека затаила милијарди долари од исплатата на нафта. Според нив, курдските власти шверцуваат сурова нафта и нафтени производи, кои ги продаваат во странство. Обвинувањата доаѓаат за време на спорот за исплаќањето на нафтата меѓу ирачките и курдските власти.
Во неделата Курдите го прекинаа транспортот на нафта преку Багдад, бидејќи не добиле пари од мај, иако во регионот биле извезувани и по 50 илјади барели нафта на ден.
XS
SM
MD
LG