Достапни линкови

logo-print

Унгарскиот претседател поднесе оставка


Унгарскиот претседател Пaл Шмит

Унгарскиот претседател Пaл Шмит

Унгарскиот претседател Пaл Шмит поднесе оставка поради скандалот со плагијатот на неговиот докторат. Унгарскиот универзитет во минатата недела соопшти дека Шмит во неговиот докторат копирал зборови од тезата на друг автор од 1992 година. Претседателот ги негираше обвинувањата, но опозицијата побара да поднесе оставка, бидејќи не бил достоен за функцијата.
Шмит изјави дека ја напушта функцијата, бидејќи неговиот личен проблем ја поделил нацијата.
XS
SM
MD
LG