Достапни линкови

logo-print

Аунг Сан Су Ки ја поздрави новата ера во Мјанмар


Про демократскиот лидер Аунг Сан Су Ки ја поздрави новата ера во Мјанмар по победата на нејзината партија на изборите во оваа јуого-источна азиска држава. Националната Лига за демоктратија на Ки, која повеќето од 22 те години владеење на воената хунта мина затворена освоила 44 од 45 места во Парламентот.
Националната Лига победи и во 1990 но војската ја спречи партијата да ја заземе власта.
XS
SM
MD
LG