Достапни линкови

logo-print

Анан ќе го брифира Советот за Безбедност за Сирија


Меѓународниот претставник за Сирија Кофи Анан денеска треба да го брифира Советот за Безбедност на ОН за тоа дали во Дамаск има прогрес во имплементацијата на мировниот план. Дамаск го усвои планот кој вклучува прекин на огнот, повлекување на трупите од градовите и хуманитарна помош.
Во текот на викендот во Истанбул „Пријателите на Сирија“ го повикаа Анан да даде насоки околу спроведувањето на планот. Во Истанбул беше и американскиот државен секретар Хилари Клинтон, а на собирот присуствуваа претставници од 80 држави.
XS
SM
MD
LG