Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Мјанмар прогласи победа на изборите


Аунг Сан Суу Куи

Аунг Сан Суу Куи

Опозицијата во Мјанмар (поранешна Бурма) предводена од Аунг Сан Суу Куи прогласи победа на парламентарните избори кои се одржаа викендот. Опозицијата објави дека освоиле 42 од вкупно 45 пратенички места.Добитникот на Нобеловата награда Суу Куи победи освојувајќи 90 проценти од гласовите.
Ова се први избори за 66 годишната Суу Куи која беше во домашен притвор по минатите генерални избори во 1990 и 2010. Националната Лига за Демократија победи на изборите во 1990 година, но беше спречена да дојде на власт од владејачката хунта.

.
XS
SM
MD
LG