Достапни линкови

logo-print

Пријателите на Сирија со временски рок за мировниот план


Пријателите на Сирија кои се сретнаа во Истанбул соопштија дека го поддржуваат Сирискиот национален совет како легитимен претставник на сите жители на земјата. Тие се сложија дека прозорецот за сирискиот претседател Башар Ал Асад за имплементирање на обврските од мировниот план на Арпската лига и ОН е се уште отворен. На конференцијата беше повикан медијаторот Кофи Анан да постави временски рок за наредните чекори.
Претставници на повеќе од 60 земји се сретнаа во Турција да разговараат за кризата во Сирија.
XS
SM
MD
LG