Достапни линкови

logo-print

Уапсени опозициски демонстранти во Москва


Апсењето на опозициски активисти во Русија

Апсењето на опозициски активисти во Русија

Московската полиција уапсила околу 55 анти-владини демонстранти покрај Црвениот плоштад. Опозициски активисти ги повикаа нивните поддржувачи да се движат околу плоштадот и при тоа да носат бели марамчиња кои станаа симбол за протестот против премиерот Владимир Путин.
Кога полицијата решила да го затвори плоштадот во близина на Кремљин, околу 300 демонстранти се собрале пред влезот. Тие се држеле за раце формирајќи круг и извикувале „Ова е нашиот град“, „Русија ќе биде слободна “ и „ Русија без Путин“.
XS
SM
MD
LG