Достапни линкови

logo-print

Иванов оствари средба со претседателот на Руанда


Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов

Претседателот Ѓорге Иванов денеска се сретна со претседателот на Руанда Пол Кагаме за време на Комисијата за широко-појасен интернет и дигитален развој во Охрид. Тие се согласиле дека односите меѓу двете земји, и покрај отсуството на редовен политички дијалог се карактеризираат со висок степен на почитување и пријателство. Претседателите размениле информации за актуелните политички и економски состојби во двете земји, стратешките интереси и определби, како и регионалните состојби.
Иванов истакнал дека Македонија, покрај интеграција во Европската унија и НАТО, негува интерес за унапредување на соработката со земјите од Африка, следејќи го принципот за отвореност кон сите.
XS
SM
MD
LG