Достапни линкови

logo-print

Ердоган ги повика ОН да реагираат против репресијата во Сирија


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган на отворањето на втората средба на државите од групата Пријатели на Сирија изјави дека меѓународната заедница нема друг избор освен да го поддржи правото на Сиријците на законот за одбрана, ако Советот за безбедност на ОН не реагира против репресиите во таа држава.
Според него, советот треба да преземе своја одговорност.
Генералниот секретар на Арапската лига Набил ал Араби исто така ги повика учесниците да извршат притисок врз советот да преземе итни мерки против режимот во Сирија.
XS
SM
MD
LG