Достапни линкови

logo-print

Избори во Бурма


Опозицискиот лидер Аунг Сан Су Чи

Опозицискиот лидер Аунг Сан Су Чи

Во Бурма денеска се одржуваат парламентарни избори. Опозицискиот лидер Аунг Сан Су Чи се кандидираше на изборите за прв пат. Тaa посочи за нереуларностите како што се вандализам на постерите на партиите и заплашување на гласачите. Су Чи која беше во домашен притвор од 1990 до 2000 година изјави дека не жали што се кандидирала за Парламентот, бидејќи изборите ги натерале луѓето да се заинтересираат за политиката, по децении на владеењето на воениот режим во земјата кој заврши во минатата година.
XS
SM
MD
LG