Достапни линкови

logo-print

Десетици опозициски демонстранти уапсени во Русија


Опозицискиот лидер Сергеј Удалцов

Опозицискиот лидер Сергеј Удалцов

Руската опозиција соопшти дека 60 опозициски активисти биле уапсени за време на анти-Кремљин протестот во Москва. Според извештаите, меѓу уапсените е и Едуард Лимонов, кој е лидер на Другата руска коалиција. Сервисот на Радио Слободна Европа во земјата јави дека околу 1000 лица протестирале на плоштадот Триумфалнаја. Тие извикувале слогани против Владимир Путин, кој беше избран за претседател на 4 март.
На плоштадот Пушкин неколку активисти биле уапсени на протестите кои беа организирани од опозициониот лидер Сергеј Удалцов.Во Санкт Петерсбург полицијата уапсила 40 лица кои се обидувале да протестираат.
XS
SM
MD
LG