Достапни линкови

logo-print

САД бараат гаранции за да ослободат талибански затвореници


Авганистанскиот претставник за мировни прашања Исмаил Кашмиар за медиумите изјави дека САД начелно се согласиле да ослободат четири до пет талибански затвреника кои се наоѓаат во Гвантанамо затворот на Куба.Вашингтон побарал гаранции од Катар дека талибанските лидери нема да им се придружат на бунтовниците по нивното ослободување.Засега не постои потврда од официјални американски претставници за ова.Прашањето за ослободување на затворениците е предуслов за отворање претставништво во Доха од каде групата за мировни прашања може да преговара со актерите инволвирани во авганистанската војна.
XS
SM
MD
LG