Достапни линкови

logo-print

Тетратки со ликот на Сталин во руските училишта


Руски активисти за човекови права го осудија печатењето на училишни тетратки со портрети на политички личности од руската историја. Посебен повод за реакција беше објавувањето на тетратки со ликот на Сталин, во рамките на едицијата - Големите имиња на Русија. Во реакцијата се истакнува дека училиштата не се место за политичка пропаганда и оти Сталин бил криминалец кој уништил милиони животи,а неговото вбројување во големите имиња на Русија е безсмислено.
XS
SM
MD
LG