Достапни линкови

logo-print

Жителите околу Фукушима ќе можат да ги посетуваат своите домови


Јапонската влада донесе одлука да им дозволи на околу 16.000 луѓе да ги посетат нивните домови во зоната околу нуклеарната централа Фукушима, за прв пат по земјотресот и цунамито во минатата година. На луѓето нема да им биде дозволено да останат, а зе време на посетите ќе мора да носат заштитна облека. Областа околу нуклеарната централа Фукушима, каде што живееја околу 100.000 луѓе, беше контаминирана по минатогодишната катастрофа.
XS
SM
MD
LG