Достапни линкови

logo-print

Арапската лига повика Сирија да стави крај на конфликтот


Специјалниот пратеник на Арапската лига во Сирија, Кофи Анан

Специјалниот пратеник на Арапската лига во Сирија, Кофи Анан

Арапските лидери на Самитот во Багдад повикаа сириските власти и опозицијата да се договорат за да се стави крај на едногодишниот конфликт.
На самитот на Арапската лига беше одобрен мировниот план инициран од страна на ОН и на специјалниот пратеник на Арапската лига, Кофи Анан. Лидерите побараа договорот да се имплементира „веднаш и успешно.“
Планот повикува на повлекување на тешкото оружје и војници, хуманитарна помош, ослободување на затворениците, и слободно движење и пристап за новинарите. Сирискиот претседател Башар Асад претходно изјави дека ќе го прифати мировниот план, но тој предупреди дека нема да функционира планот, ако не престане странската подршката и финсирање на противниците. За Вашингтон зебелешките на Асад се обесхрабрувачки.
XS
SM
MD
LG