Достапни линкови

logo-print

Попоски се сретна со неговиот чешки колега Шварценберг


Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Прага оствари средба со неговиот чешки колега Карел Шварценберг, кој уште еднаш ја потврди поддршката за евроатланската интеграција на Македонија. Шварценберг изјави дека дијалогот кој го започна Македонија со ЕУ покажал колку добро земјата е подготвена.
Тој изрази верување дека разговорите со Грција се на добар пат и кога ќе се реши спорот со името ќе бидат среќни да и посакаат добредојде на Македонија во НАТО и во ЕУ.
XS
SM
MD
LG