Достапни линкови

logo-print

Усвоена резолуцијата за напредокот на Србија во евроинтеграциите


Европарламентарците денеска ја изгласаа Резолуцијата за напредокот на Србија во евроинтеграциите во која се бара земјата што поскоро да добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ. Во Резолуцијата се повикува земјата да се воздржи од распишување на локални избори во Косово, бидејќи тоа би било спротивно на меѓународното првао и на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.
Против резолуцијата се изјасниле 49 пратеници од 754.
XS
SM
MD
LG