Достапни линкови

logo-print

ЕП бара Светското првенство во хокеј да не се одржува во Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко на еден хокеарски натпревар

Белорускиот претседател Александар Лукашенко на еден хокеарски натпревар

ЕП усвои резолуција во која се повикува Меѓународната хокеарска федерација да и го одземе правото на Белорусија да го организира светското првенство во 2014 година, поради прекршувањето на човековите права.
Европските законодавци ја повикаа федерацијата да ја казни Белорусија, ако режимот на претседателот Александар Лукашенко не ги ослободи политичките затвореници.
Во резолуцијата се осудува и егзекуцијата на бомбашите на метрото во Минск и се повикуваат властите да прекинат да ја практикуваат смртната казна.
XS
SM
MD
LG