Достапни линкови

logo-print

Шведскиот министер за одбрана поднесе оставка


Шведскиот премиер Раинфилд ја прифати оставката на министерот за одбрана.

Шведскиот премиер Раинфилд ја прифати оставката на министерот за одбрана.

Шведскиот министер за одбрана Стен Толгфорс поднесе оставка поради контроверзите околу инволвираноста на Шведска во изградба на фабрика за оружје во Саудијска Арабија. Толгфорс тврдеше дека плановите на Шведска биле во согласност со билатералните договори за соработка. Шведската левичарска опозиција побара истрага, оценувајки дека Шведска не треба да подржува диктаторски режими, каков според нив е оној во Саудијска Арабија.
XS
SM
MD
LG