Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја се подготвува за лансирање ракета


Јапонскиот весник Токио Шимбун денеска известува дека Северна Кореја започнала да ја полни со гориво ракетата која треба да биде лансирана во наредниот месец. Западот смета дека станува збор за тест на проектил што е кршење на резолуцијата на Обединетите Нации со која на Пјонг Јанг му се забранува да тестира балистички проектили. ПјонгЈанг тврди дека ќе ја лансира ракетата која ќе носи сателит во во орбитата. Според извори во Сеул, Северна Кореја поканила меѓународни посматрачи на лансирањето.
XS
SM
MD
LG