Достапни линкови

logo-print

Иран го поддржува планот на Арапската лига за Сирија


Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи

Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи

Иранскиот министер за надворешни работи Али Акбар Салехи изјави дека неговата земја го поддржува планот на Арапската лига за Сирија. Но според него, Иран нема да бара отставка од сирискиот претседател Башар ал Асад.
Салехи смета дека политичкиот вакум во Дамаск може да има последици за регионот и најави дека медијаторот на ОН и Арпаската лига за Сирија ќе го посети Техеран во наредната недела.
XS
SM
MD
LG