Достапни линкови

Индија-шефот на војската со критика за состојбата на одбраната


Припадници на војската на Индија

Припадници на војската на Индија

Шефот на индиската војска генералот Виџај Кумар Синг предупреди дека воените сили се слаби и не би можеле да ја одбранат земјата. Во писмото кое дошло до медиумите, а било наменето за индискиот премиер Синг е наведено дека авионскиот одбрамбен систем е застарен, восјката има недостиг на опрема, а тенковите немаат муниција.
Министерството за одбрана соопшти дека властите ги разгледуваат информациите. Политичките партии реагираа лошо на писмото, а некои од нив побараа оставка од шефот на војската.
XS
SM
MD
LG