Достапни линкови

logo-print

Претседателите на БРИКС пристигнаа во Њу Делхи


Преходната средба на претседателите на БРИКС во Кина

Преходната средба на претседателите на БРИКС во Кина

Претседателите од земјите на групата БРИКС пристигнаа во Њу Делхи, каде ќе се одржи самит за зајакнување на нивните економски односи. Во организацијата членуваат Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка.
На дводневниот собир се очекува разговорите да бидат фокусирани врз глобалната економска ситуација во пресрет на самитот на Г-20 во Мексико, меѓународната стабилност и безбедност и врз други прашања. поред агенциите, петтемина лидери најверојатно ќе разговараат и за раководењето на ММФ и на Светска банка.
XS
SM
MD
LG