Достапни линкови

logo-print

Спорните членови укинати од Законот за лустрација


Уставен Суд

Уставен Суд

Уставниот суд на денешната седница укина 12 члена од Законот за лустрацијата. Лустрацијата се укинува за поранешни функционери, новинари, членови на организации, адвокати и медијатори. За оспорените одредби од Законот за лустрација судот поведе постапка во јануари оваа година.
XS
SM
MD
LG