Достапни линкови

logo-print

Самит на групата БРИКС во Њу Делхи


Од ланскиот самит на БРИКС

Од ланскиот самит на БРИКС

Рускиот претседател Дмитри Медведев допатува во Њу Делхи, каде што денеска ќе се сретне со лидерите на Бразил, Индија, Кина и на Јужна Африка на самитот на групата БРИКС.
На дводневниот собир се очекува разговорите да бидат фокусирани врз глобалната економска ситуација во пресрет на самитот на Г-20 во Мексико, меѓународната стабилност и безбедност и врз други прашања.
Според агенциите, петтемина лидери најверојатно ќе разговараат и за раководењето на ММФ и на Светска банка.
XS
SM
MD
LG