Достапни линкови

logo-print

Строс Кан не знаел дека имал сексуални односи со проститутки


Поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан

Поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан

Адвокатите на поранешниот шеф на ММФ Доминик Строс Кан соопштија дека тие ќе ги предизвикаат тврдењата дека нивниот клиент учествувал во илегални забави со проститутки. Француските власти истражуваат дали Сторс Кан бил свесен дека имал сексуални односи со проститутки во 2010 и 2011 година на забавите на еден бизнисмен. Доколку биде прогласен за виновен тој се соочува со затворска казна до 20 години.
Сторс Кан ги негираше обвинувањата. Според адвокатите, тој не направил кривично дело, бидејќи не знаел дека имал сексуални односи со проститутки.
XS
SM
MD
LG