Достапни линкови

Бесими се сретна со неговиот италијански колега


Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска оствари средба со неговиот италијански колега Џанпаоло Ди Паола и со началникот на Генералштабот на италијанската армија Биаџо Абрате. Според соопштението, Италија ја потвдила поддршката за членство на Макеоднија во НАТО, а на средбите станало збор и за реформскиот процес во согласност со стандардите на Алијансата и за искуствата на двете земји преку учеството на мировните мисии.
Бесими изјавил дека членството на Македонија во евроатланските структури е важно за стабилноста на земјата и регионот.
XS
SM
MD
LG