Достапни линкови

logo-print

Груевски оствари средба со емирот на Катар


Премиерот Никола Груевски

Премиерот Никола Груевски

Премиерот Никола Груевски денеска во Доха оствари средба со емирот на Катар, Шеик Хамад бин Калифа Ал Тани. Владината служба соопшти дека двајцата соговорници изразиле задоволство од унапредувањето на билатералните односи меѓу двете земји и силна посветеност за натамошно продлабочување на соработката на секое ниво, особено во областа на економијата.
Емирот најавил отварање на дипломатско преставништво во Македонија, поврзување на двете земји со авионска линија и изразил политичка поддршка за катарски инвестиции во земјата.
XS
SM
MD
LG