Достапни линкови

logo-print

Започна судењето на поранешниот турски шеф на армијата


Поранешниот турски шеф на армијата Илкер Базбуг

Поранешниот турски шеф на армијата Илкер Базбуг

Судењето на поранешниот турски шеф на армијата Илкер Базбуг кој е обвинет за тероризам започна денеска во затворот Силиври во околината на Истанбул. Базбург кој беше на функцијата од 2008 до 2010 година се наоѓа во притвор од јануари. Тој е еден од стотината лица кои се соочуваат со обвиненија за тероризам поврзани со мрежата Ергенекон, која е одговорна за заговор против Партијата за развој и правда на премиерот Реџеп Таип Ердоган.
Базбург се изјасни невин и ги нарече обвинувањата против него траги-комични.
XS
SM
MD
LG