Достапни линкови

logo-print

Обама најави намалување на нуклеарното вооружување со Русија


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама вети дека ќе се заложи за намалување на нуклеарното вооружување со Русија. Тој ја предупреди Северна Кореа да ја прекине нуклеарната програма, за земјата да не се соочи со изолација. На Иран, Обама му порача дека нема уште многу време за постигнување дипломатско решение во преговорите за нуклеарната програма.
Обама го даде коментарот во Сеул каде лидерите на повеќе од 50 нации присуствуваат на самитот за нуклеарна безбедност.
XS
SM
MD
LG