Достапни линкови

logo-print

Во Сеул Самит за нуклеарна безбедност


Обама во посета на демилитаризираната зона на границата кон Северна Кореја

Обама во посета на демилитаризираната зона на границата кон Северна Кореја

Претставници на 53 земји меѓу кои и претседателот на САД, Барак Обама ќе се сретнат на самитот за нуклеарната безбедност во Сеул. Главна тема на Самитот се очекува да биде нуклеарната програма на Северна Кореја и Иран.
Покрај САД, на дводенвниот самит ќе присуствуваат и претставници на Кина, Русија, Јапонија и Јужна Кореја. Преговорите на овие земји со Северна Кореја, да се откаже од својата нуклеарна програма во замена за помош, се замрзнати од декември 2008 година. Во меѓувреме, Обама и порача на Северна Кореја дека Пјонгјанг може да се соочи со поголема изолација од светот, доколку продолжи со лансирање на ракета со долг домет.
XS
SM
MD
LG