Достапни линкови

logo-print

Словенците на референдум го отфрлија новиот закон за семејство


Словенците гласаа против доделувањена слични права за геј паровите како и кај хетеросексуалците парови, покажуваат неофицијалните резултати од јавниот референдум. Со околу 80 проценти обработени гласови, државнта изборната комисија на Словенија соопшти дека резултатите покажале дека околу 57 отсто од гласачите го отфрлиле предлогот, а 43 отсто го поддржаа спроведувањето на новиот закон за семејство. Во исто време актуелниот градоначалник на Љубљана Зоран Јанкович по трет пат е избран за градоначалник на главниот град.
XS
SM
MD
LG