Достапни линкови

logo-print

Поранешниот ирски премиер обвинет за корупција ја напушти партијата


Поранешниот премиер на Ирска Берти Ахерн изјави денеска дека ја напуштил партијата Фиана Фејл и истакна дека ќе ја исчисти дамката од неговото име, по истрагата со која се утврди дека тајно примил повеќе од 200 илјади евра додека бил во владата.
Ахерн смета дека му е направена неправда и ги отфрли наводите на трибуналот за утврдување на корупција во политичкиот живот во земјата, кој го основаше неговата влада.
XS
SM
MD
LG