Достапни линкови

logo-print

Исплатени семејствата на убиените цивили во Авганистан


Обвинетиот американски војник за убиството на цивилите Роберт Блејс

Обвинетиот американски војник за убиството на цивилите Роберт Блејс

Авганистанските власти соопштија дека на семејствата кои ги загубија нивните роднини во нападот во покраината Кандахар од страна на еден американски војник им била исплатена компензација. Според нив, семејствата на жртвите добиле по 46 илјади долари, а на повредените при инциденот им биле исплатени по 10 илјади долари.
НАТО не даде потврда за информацијата.
XS
SM
MD
LG