Достапни линкови

logo-print

Поранешен либиски премиер го обвинува Западот дека ја напуштил земјата


Поранешниот либиски премиер Махмуд Џибрил

Поранешниот либиски премиер Махмуд Џибрил

Поранешниот либиски премиер Махмуд Џибрил изрази загрижување, бидејќи Западот ја напуштил неговата земја по соборувањето на претседателот Моамер Гадафи во минатата година. Тој говорејќи во Брисел предупреди на политичкиот и безбедносен вакум во Либија.
Шефот за надворешни работи на ЕУ Кетрин Ештон изјави дека не се согласува со коментарите на Џибрил, кој поднесе оставка од функцијата во октомври. Според неа, посветеноста кон Либија се уште е присутна и поддршката во развојот на земјата ќе продолжи и натаму.
XS
SM
MD
LG