Достапни линкови

logo-print

Француската полиција го испрашува братот на убиецот во Тулуз


Мохамед Мерах

Мохамед Мерах

Секторот за антитероризам на француската полиција го испрашуваат братот на францускиот убиец Мохамед Мерах за да утврдат дали тој на кој било начин бил дел од смртоносните престрелки. Мерах признал дека убил седум луѓе пред да почине во полициска опсада. Неговиот брат, АбделкадерМерах, беше пренесен во Париз од Тулуз, во седиштето на домашната разузнавачка агенција. Како што информираат агенциите, Абделкадер изјавил дека е "горд" на неговиот брат. Мајката на Мохамед Мерах беше ослободена без обвинение во петокот. Полицијата се обидува да дознае дали Мерах, 23-годишниот француски државјанин со алжирско потекло, дејствувал сам.
Мерах, кој се опиша себеси како член на Ал-Каеда, изврши три напади, при што загинаа тројца војници, три деца и еден учител во еврејско училиште во Тулуз.
XS
SM
MD
LG