Достапни линкови

logo-print

Новиот косовски амбасадор во Тирана под истрга на ЕУЛЕКС


Сулејман Селими

Сулејман Селими

Мисијата на ЕУ во Косово (ЕУЛЕКС) води истрага против новиот косовски амбасадор во Тирана, Сулејман Селими, кој е поранешен командант на ОВК, пишува приштинскиот весник „Бота сот“.
Извори во ЕУЛЕКС за весникот изјавиле дека против Селими се води истрага за случај во едно село кај Дреница во време на косовската војна. Лице од ова село, кое сега живее во Германија, во врска со овој случај депонирало изјава во Обвинителството на ЕУЛЕКС.
Селими е еден од највисоките поранешни кадри на ОВК, кој сега е интегриран во новата косовска дипломатија. На местото амбасадор дојде од функцијата командант на косовските безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG