Достапни линкови

logo-print

Хашкиот трибунал го одби барањето на Шешељ за времено пуштање на слобода


Воислав Шешељ

Воислав Шешељ

Меѓународниот трибунал во Хаг денеска го одби барањето на лидерот на Српската радикална партија (СРС), Воислав Шешељ времено да биде пуштен на слобода од затворот во Шевенинген, каде се наоѓа од 24 февруари 2003 година под обвинение за извршени воени злосторства во Хрватска, Босна и Херцеговина и Војводина во периодот од 1991 до 1993 година.
Во барањето Шешељ тврдеше дека нема причини и натаму да биде држен во притвор, бедејќи не постои опасност да влијае врз сведоците или да побегне. Трибуналот меѓутоа оцени дека Шешељ не доставил доволно докази дека нема да влијае врз сведоците, бидејќи против него се уште се води судски процес поради непочитување на Судот.
Слично барање за времено ослободување Шешељ упати и на 27 јануари, но Судот и него го отфрли.
XS
SM
MD
LG