Достапни линкови

logo-print

Апел до Северна Кореа да не лансира ракета со долг дострел


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун денеска во Сеул ја повика Северна Кореа да ги преиспита плановите за лансирање ракета со долг дострел. Бан ки Мун во идната недела во Сеул ќе учествува на самитот за заштита од можни нуклеарни закани. Пред неколку дена Северна Кореа најави дека во идниот месец ќе лансира ракета со долг дострел за да стационира сателит во Вселената, но Западот се сомнева во тоа и верува дека станува збор за тестирање ракета која може да носи нуклеарна боева глава.
XS
SM
MD
LG