Достапни линкови

logo-print

Проширувањето на ЕУ приоритет на Кипар како претседавач


Никола Попоски

Никола Попоски

Проширувањето на Европската унија со земјите од Балканот ќе биде меѓу врвните приоритети на кипарското претседателство кое почнува на 1 јули годинава. Ова, како што соопшти македонското министерство за надворешни работи, го изјавил шефот на кипарската дипломатија Ерато Козако Маркулис на вчершната средба во Брисел со министерот Никола Попоски. Притоа, според Маркулис, Кипар првенствено ќе се раководел од поширокиот европски интерес. Министерот Попоски вчера разговарал и со неговиот српски колега Вук Јеремиќ, со посредникот во дијалогот меѓу Белград и Приштина Роберт Купер и со еврокомесарката одговорна за меѓународна соработка и хуманитарна помош Кристалина Георгиева.
XS
SM
MD
LG