Достапни линкови

logo-print

Обама на пат за Јужна Кореа


Американскиот претседател Барак Обама замина за Јужна Кореа за да учествува на самитот за справување со потенцијалните закани од нуклеарен тероризам. Повеќе од 50 светски лидери се очекува да учествуваат на дводневниот собир што почнува в понеделник. Посетата на Обама доаѓа во време на нови тензии откако Северна Кореа објави дека ќе лансира ракета со долг дострел. Вашингтон оцени дека тоа го загрозува договорот за американска помош во храна на Северна Кореа. Обама утре треба да ја посети демилитаризираната зона меѓу двете Кореи.
XS
SM
MD
LG