Достапни линкови

logo-print

Кина повикува на воздржаност на Корејскиот Полуостров


Кина повика на воздржаност во врска со најавите на Северна Кореја дека ќе лансира ракета во следниот месец. Претставник на кинеското министерство за надворешни работи изјави во Пекинг дека ниедна земја не треба да превзема чекори со кои уште повеќе ќе се искомпликува ситуацијата. До оваа реакција доаѓа откако Јапонија денеска соопшти дека ќе распореди систем за анти-ракетна одбрана како превенција од можни компликации на северно-корејското лансирање.
XS
SM
MD
LG