Достапни линкови

logo-print

ОН ја продолжуваат мисијата во Авганистан


Безбедносниот Совет на ОН едногласно гласаше за продолжување на мисијата во Авганистан на уште една година. Одлуката доаѓа откако специјалниот претставник на ОН во Авганистан Јан Кубис одржа брифинг со Советот за безбедност. Тој изјaвил дека народот во Авганистан ја презема судбината во свои раце и дека тие се едногласни за ставање крај на долгогодишната војна во земјата.
XS
SM
MD
LG