Достапни линкови

Продолжуваат немирите во Сирија и покрај меѓународниот притисок


Бомбардирање на сирискиот град Хама

Бомбардирање на сирискиот град Хама

Опозициски активисти соопштија дека продолжуваат немирите во Сирија, еден ден по повикот на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот и усвојувањето на декларацијата за ствање крај на кризата. Според нив, во центарот на Хама има распоредени тенкови по судирите меѓу бутовниците и владините сили.
Министрите за надворешни работи на ЕУ се очекува утре да предложат санкции за замрзнување на имотот и визна забрана на сопругата на сирискиот претседател Башар ал Асад и членови на неговото семејство.
XS
SM
MD
LG