Достапни линкови

logo-print

Протести на пакистанската хинду заедница


Припаднички на Хинду заедницата во Пакистан

Припаднички на Хинду заедницата во Пакистан

Членовите на пакистанската малцинска заедница Хинду започнаа четири дневен марш во знак на протест против киднапирањето на млади жени од нивната заедница. Лидерот на Пакистанскиот хинду совет Рамеш Кумар изјави дека секој месец по три жени се киднапирани од 2008 година. Според него, тие се принудени да го прифатат исламот и да се омажат со муслиман.
XS
SM
MD
LG