Достапни линкови

logo-print

Израел бара временска рамка во преговорите со Иран


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак ја повика денеска меѓународната заедница да утврди временска рамка во преговорите со Иран за нуклеарната програма. Според него, потребено е да се постави рок со кој ќе се утврди дали санкциите имале ефект и дали иранската влада е посветена на преговорите.
Барак не ја исклучи можноста Израел да изврши напад на иранските нуклеарни централи, иако земјата има помал простор за маневар отколу нивниот сојузник САД.
XS
SM
MD
LG